Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  MUZYCZNE DZIEDZICTWO MIASTA GDAŃSKA

Płyta sygnalizuje pojawienie się na naszym rynku wydawniczym kolejnej serii prezentującej polskie dawne zbiory muzyczne. Tym razem są to muzykalia z Gdańskiej Biblioteki PAN, zawierające m.in. pozostałości świetnych zbior贸w Biblioteki Senatu Gdańskiego, w tym r贸wnież bogatą kolekcję kantat (kilkaset utwor贸w), dokumentującą niezwykle wysoki poziom życia muzycznego miasta w XVII i XVIII wieku, kiedy to Gdańsk był nie tylko dla polskiego handlu oknem na świat, ale i miejscem, przez kt贸re napływały do naszego kraju nowości artystyczne, przeważnie z niemieckiego, protestanckiego kręgu kulturowego.

Wykonania gdańskiej muzyki barokowej podjął się powołany do życia w 2008 roku właśnie w tym celu Goldberg Ensemble, prowadzony przez Andrzeja Szadejko, a składający się z kilkunastoosobowej orkiestry grającej na dawnych instrumentach oraz kameralnego ch贸ru. W pierwszej części zainicjowanego tą płytą cyklu znalazły się kantaty adwentowe napisane przez mało znanych kompozytor贸w, takich jak Johann Balthasar Christian Freislich (ok. 1690-1764), szanowany kapelmistrz miejski, czy też Johann Jeremias du Grain (ok. 1700-1756), uczeń wielkiego Telemanna, organista w kościele św. Elżbiety. O wiele ciekawiej jednak niż ich kantaty prezentują się dzieła Johanna Theodora Roemhildta (1684-1756), kompozytora, kt贸ry nigdy do Gdańska nie zawitał, lecz był tam niezwykle ceniony i podziwiany, a jego muzykę chętnie wykonywano.

Płytę otwiera kr贸tka, bogata brzmieniowo kantata Lobe den Herrn meine Seele Freislicha, kt贸ra fanfarami trąbek wspartych brzmieniem kotł贸w bardzo dobrze podkreśla artystyczny splendor 贸wczesnego Gdańska. Kolejne kantaty - Ich freue mich dess, dass mir geredt ist RoemV 144, Zeuch doch allerliebster Jesu RoemV 35, Ach dass die H眉lffe aus Zion 眉ber Issrael k盲me RoemV 28 Johanna Roemhildta, przedzielone Alter Adam du musst sterben du Graina - świadczą wyraźnie o zainteresowaniu tych tw贸rc贸w dokonaniami ich wielkich rodak贸w: Telemanna i H盲ndla. Elementy stylu H盲ndlowskiego są szczeg贸lnie zauważalne w utworach Roemhildta, pełnych wirtuozowskiej wokalistyki, rozbudowanych ch贸r贸w i efektownej instrumentacji.

Ta interesująca i atrakcyjna pod wieloma względami muzyka nie znalazła jednak w tym przypadku r贸wnie przyciągającego uwagę wykonawstwa. Nie spos贸b pozbyć się wrażenia, że zesp贸ł Andrzeja Szadejko znajduje się dopiero na początku drogi artystycznej, a kilka miesięcy wsp贸lnej pracy to zbyt mało, by udało się przygotować w pełni wartościowy materiał na płytę. W pierwszym rzędzie mankamentem jest niewyr贸wnany poziom interpretacji, co sprawia, że obok odcink贸w dobrze zagranych, na przykład ilustrującego wiatr i burzę wstępu do arii "Des Windes sausen und st眉rmend Brausen" w kantacie du Graina czy też kilku ustęp贸w fanfarowych pojawiają się fragmenty słabe, rażące brakiem precyzji rytmicznej i intonacyjnej. Sporo do życzenia pozostawia strona wokalna: mało spoiste brzmienie głos贸w ch贸ralnych i wyraźne kłopoty wszystkich solist贸w z intonacją oraz selektywnym odtworzeniem odcink贸w figuracyjnych. Niedostatk贸w tych nie udało się przykryć stosunkowo dużym pogłosem, kt贸ry dodatkowo zamazuje fakturę muzyki (continuo i kotły gubią w nim swą artykulacyjną jędrność) oraz jej naturalny blask.

Za sam pomysł i dob贸r repertuaru, poszerzający naszą znajomość muzyki rozbrzmiewającej w Polsce w czasach baroku, należy się realizatorom przedsięwzięcia pochwała. Do kolejnych nagrań Goldberg Ensemble powinien jednak rzetelniej się przygotować, by wartości poznawcze szły w parze z wartością artystyczną.

MUZYCZNE DZIEDZICTWO MIASTA GDAŃSKA
W zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN (vol. 1)
Kantaty adwentowe< (Freislich, du Grain, Roemhildt)
Karolina Brachman sopran, Sebastian Kaniuk alt, Wojciech Winnicki tenor, Szymon Kobyliński bas, Goldberg Ensemble, dyr. Andrzej Mikołaj Szadejko
Dux 0689 (2008)
WITOLD PAPROCKI

ROK LIII • NR 8 • 19 KWIETNIA 2009

Mysz w Ruchu


ROK LIII • NR 8 • 19 KWIETNIA 2009


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa