Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  PAGANINI - 24 Kaprysy

Bardzo niewielu skrzypk贸w porywa się na publiczne wykonywanie kompletu najeżonych trudnościami 24 Kaprys贸w Paganiniego, a jeszcze mniej wirtuoz贸w chce podejmować ryzyko rejestrowania ich na płytach. Sam kompozytor nie traktował tych frapujących utwor贸w jako zwartego cyklu. Stały się one jednak - jak ktoś mądrze powiedział - "biblią każdego skrzypka", ale ich kompletne nagrania powstają dość rzadko. Dopiero w tym roku pojawiło się pierwsze polskie takie nagranie, a jego śmiałym "autorem" jest wybitnie utalentowany 25-letni Janusz Wawrowski, jeden z najlepszych wychowank贸w zmarłego przed niespełna dwoma laty prof. Mirosława Ławrynowicza, pod kt贸rego kierunkiem w 2004 roku ukończył z wyr贸żnieniem warszawską Akademię Muzyczną.

Nagranie tych utwor贸w, piętrzących najtrudniejsze problemy techniki wiolinistycznej w spos贸b wysoce artystyczny, a niekiedy wręcz odkrywczy, przynosi zaszczyt młodemu polskiemu skrzypkowi. Potwierdzają to opinie wybitny autorytet贸w, ze sławną Idą Haendel na czele.

Porywająca gra Wawrowskiego robi szczeg贸lne wrażenie w Pierwszym Kaprysie E-dur, gdzie przykuwają uwagę mknące w zawrotnym tempie staccatowe pasaże. Znakomity jest także tremolowy Sz贸sty, zdumiewający brawurowymi pochodami podw贸jnych dźwięk贸w Dziewiętnasty oraz Dwudziesty czwarty z wariacjami na słynny p贸źniej (gdyż przez wielu kompozytor贸w podejmowany) temat.

Świetną technikę i wirtuozowski polot szczęśliwie łączy Wawrowski z wysoką muzykalnością i szlachetnością prowadzenia melodii w lirycznych partiach Kaprys贸w, co ujmuje słuchacza w Kaprysach IV, XI i XXI. Niekt贸re miniatury traktuje jednak młody skrzypek trochę bezosobowo, ale przy takich kompletach to chyba - niestety - nieuniknione. Mimo to płyty słucha się z podziwem i przyjemnością.

PAGANINI
24 Kaprysy op. 1
Janusz Wawrowski skrzypce
CD Accord ACD 142-2 (2007)
J脫ZEF KAŃSKI

ROK LI • NR 24 • 25 LISTOPADA

Mysz w Ruchu


ROK LI • NR 24 • 25 LISTOPADA


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa