Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  Stare i nowe nagrania radiowe

Rozporządzając olbrzymim i prawdziwie bezcennym zbiorem nagrań, gromadzonych skrzętnie niemal od początku powojennej działalności, Polskie Radio rozpoczęło w 1997 roku własną działalność fonograficzną. Do czerwca tego roku wydano ponad czterysta tytuł贸w, a ostatnio dzięki wsp贸łpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowano dziesięć nowych album贸w poświęconych dokonaniom wybitnych artyst贸w polskich. Ukazały się one na przełomie lat 2005 i 2006.

Większość wydawnictw przypomina historyczne kreacje wybitnych artyst贸w, kt贸rych płyt najczęściej pr贸żno było szukać w muzycznych sklepach. Jest wśr贸d nich m.in. dwupłytowy album poświęcony Henrykowi Czyżowi (PRCD 065-066), jednemu z najświetniejszych polskich dyrygent贸w (przez wiele lat kierował zespołem Filharmonii Ł贸dzkiej i był generalnym dyrektorem muzycznym miasta D眉sseldorf), a zarazem cenionemu kompozytorowi, kt贸rego dyskografia na płytach CD r贸wnała się dotąd nieledwie zeru.

  Henryk Czyż  
  Henryk Czyż  
Trafnie dobrane nagrania przynoszą pochodzące z lat 1957 i 1964 znakomite interpretacje bardzo r贸żnych w charakterze arcydzieł wielkiej klasyki, zarejestrowane z 贸wczesną Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia: Koncert wiolonczelowy D-dur Haydna (z pełną finezji i wirtuozowskiego polotu partią solową niezapomnianego Daniela Szafrana) oraz I Symfonię c-moll Brahmsa. Obok nich znajdujemy pełne humoru wykonanie baletu Mandragora Szymanowskiego oraz trzy stosunkowo mało znane, a wartościowe utwory samego Czyża: szeroko rozbudowane Wariacje symfoniczne na temat piosenki ludowej, wdzięczne Concertino na fortepian i orkiestrę smyczkową (solista - Jan Zakrzewski) oraz Serenadę na orkiestrę smyczkową.

  Stefan Kamasa  
  Stefan Kamasa  
Niezwykle cenną pozycją jest trzypłytowy album z nagraniami Stefana Kamasy (PRCD 067-68-69), nie tylko bowiem prezentuje świetne kreacje znakomitego muzyka, ale też uświadamia, jak rozległy jest repertuar na alt贸wkę. Pierwsza płyta przynosi nagrania z lat 1958-1980, solowe i z towarzyszeniem takich pianist贸w, jak Jerzy Lefeld, Władysław Szpilman i Jerzy Marchwiński. Druga część albumu to rejestracje najnowsze - utrwalone w 2001 roku dwie Sonaty na alt贸wkę i fortepian op. 120 Brahmsa z udziałem syna artysty Pawła Kamasy. Na trzecim krążku zgromadzono Koncerty Tansmana, Bacewicz贸wny i Pendereckiego; dwa ostatnie dzieła napisane zostały specjalnie dla tego solisty.

  Krystyna Szostek-Radkowa  
  Krystyna Szostek-Radkowa  
Z wielką radością powitałem komplet pięciu płyt Krystyny Szostek-Radkowej, na kt贸rych zgromadzono interpretacje z r贸żnych okres贸w działalności artystycznej tej wspaniałej mezzosopranistki, m.in. niezr贸wnane kreacje pieśni Sobowt贸r oraz Śmierć i dziewczyna Schuberta, Pieśni i tańce śmierci Musorgskiego, arie z Faworyty, Strasznego dworu, Don Carlosa oraz Carmen.

  Urszula Mazurek  
  Urszula Mazurek  
Zwraca też uwagę dwupłytowy komplet nagrań (PRCD 076-077) wybitnej harfistki Urszuli Mazurek, z utworami z natury rzeczy rzadko słyszanymi na koncertowych estradach. Na pierwszej płycie zebrano kilka dawnych tańc贸w polskich w opracowaniu artystki, dzieła klasyczne (Haydna, Dusska i Beethovena) oraz impresjonistyczne (Debussy, Ibert, Ravel). Druga płyta gromadzi utwory wsp贸łczesnych kompozytor贸w polskich: Panufnika, Lutosławskiego, Schaeffera, Ptaszyńskiej, Szalonka, Małeckiego i Bogusławskiego.

  Jadwiga Rapp茅  
  Jadwiga Rapp茅  
Kilka z nowych tytuł贸w, w odr贸żnieniu od wymienionych wyżej album贸w, nie ma retrospekcyjnego charakteru. Jest wśr贸d nich płyta Jadwigi Rapp茅 z zarejestrowanymi w grudniu 2003 roku Pieśniami Władysława Żeleńskiego (PRCD 070); wielkiej śpiewaczce towarzyszy pianista Mariusz Rutkowski. Ukazały się też Pieśni Karłowicza (PRCD 880) w wykonaniu Doroty Lachowicz, kt贸rej zamiast fortepianu towarzyszy "Concerto Avenna" pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego. Płytę uzupełniono dwoma Serenadami tego kompozytora - obok znanej C-dur znajdujemy także o rok wcześniejszą Serenadę G-dur w oryginale z solową wiolonczelą, a tu opracowaną przez Andrzeja Mysińskiego na zesp贸ł smyczkowy. "Concerto Avenna" towarzyszy też solistom na płycie z barokowymi i klasycznymi Koncertami wiolonczelowymi (PRCD 881) - utwory Vivaldiego, Boccheriniego, J.Ch. Bacha i Haydna nagrali młodzi, ale już wyr贸żnieni nagrodami na międzynarodowych konkursach wirtuozi: Karolina Styczeń, Michał Borzykowski, Bartosz Koziak, Karol Marianowski (wszyscy z klasy Kazimierza Michalika). Zapis powstał w grudniu ubiegłego roku.

Trzy z ostatnio opublikowanych płyt przynoszą muzykę kompozytor贸w wsp贸łczesnych, kt贸rych obecność w praktyce instytucji muzycznych ma charakter raczej efemeryczny: Zbigniewa Bargielskiego (m.in. Koncert skrzypcowy grany przez Wandę Wiłkomirską), Krzysztofa Knittla oraz Piotra Mossa. Należą one do serii "Muzyka naszych czas贸w".
J脫ZEF KAŃSKI

ROK L • NR 19 • 17 WRZEŚNIA 2006

Mysz w Ruchu


ROK L • NR 19 • 17 WRZEŚNIA 2006


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa