Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  LIPIŃSKI

Dyskografia Karola Lipińskiego powiększa się szybko (nie tylko dzięki polskim artystom). Mamy już na płytach wszystkie cztery Koncerty skrzypcowe, niekt贸re większe utwory na skrzypce z orkiestrą, a nawet dzieła symfoniczne i kameralne. Teraz doszły kompozycje przeznaczone na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu oraz na skrzypce solo. Nie wszystkie są na wysokim poziomie, ale przecież w czasach tytan贸w klawiatury bądź smyczka powstawało sporo łatwych do słuchania (niekoniecznie do zagrania) okolicznościowych dziełek, schlebiających gustom 贸wczesnych słuchaczy.
Morceau de salon to sześć miniatur opartych na motywach Rossiniego, ze słynną La Danza. Tarantella napoletana. Zadziwiające, że taki przeb贸j włoskiego mistrza w transkrypcji naszego wirtuoza nie zyskał dotąd popularności To świetna miniatura na bis.
Kaprysy op. 29 na skrzypce solo są dużym wyzwaniem dla każdego skrzypka - długie (drugi trwa prawie 9 minut!), męczące, wręcz torturujące technicznie (najbardziej znany wśr贸d nich to D-dur nr 3, zwany niekiedy "Trzepaczką"), napisane jednak w granicach dobrego smaku - wyraźnie ŕ la Lipiński, nie ŕ la Paganini. Bartłomiej Nizioł gra je znakomicie, nie epatuje wirtuozorią, co tylko pozornie stoi w sprzeczności z wykonawczym i kompozytorskim emploi Lipińskiego (por贸wnaj sp贸r krytyk贸w Paganini vs. Lipiński). Nie słyszymy zmagań z karkołomnymi trudnościami technicznymi, a to świadczy o znakomitej kondycji wykonawcy.
Fantazję i wariacje op. 23 rozpoczyna Introdukcja, po kt贸rej następuje temat i pięć wariacji, więc schemat wielokrotnie powielany. Warto posłuchać, bo opracowane przez Lipińskiego tematy mistrza Belliniego Nizioł wykonuje nienagannie.
Całość zamyka bezpretensjonalna miniatura z cyklu Trzech melodii z opery "Parisina" Belliniego - typowy przykład popularnego nurtu w tw贸rczości największych geniuszy muzycznych XIX wieku. W sumie - udana płyta.


LIPIŃSKI
Morceau de salon, Trois caprices op. 29, Fantasia and variations on "Sonnambula" by Bellini op. 23, Allegro z Trois M茅lodies Italiennes de l'Op茅ra "Parisina" par Vinzenzo Bellini
Bartłomiej Nizioł skrzypce, Paweł Andrzej Mazurkiewicz fortepian
Dux 0878 (2011)
KRZYSZTOF ROTTERMUND

ROK LVI • NR 8 • 15 KWIETNIA 2012

Mysz w Ruchu


ROK LVI • NR 8 • 15 KWIETNIA 2012


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa