Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  Cztery lata na trzech płytach

Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego, działająca przy Akademii Muzycznej w Katowicach, to miejsce "terminowania" młodych muzyk贸w-student贸w przed podjęciem przez nich pracy w zawodowych zespołach. Orkiestra pracuje od czterech lat i dała dotąd ponad 30 koncert贸w pod dyrekcją znakomitych kapelmistrz贸w, a jej występy cieszą się dużym powodzeniem. Już niedługo doczeka się nawet własnej sali koncertowej, kt贸ra budowana jest na zapleczu zabytkowego gmachu Akademii.

Opublikowany w ubiegłym roku trzypłytowy album zawiera wyb贸r nagrań zarejestrowanych podczas występ贸w Orkiestry w latach 2003-2005 i ma charakter dokumentu. Posłuchać możemy tu choćby Beaty Bilińskiej w Koncercie fortepianowym c-moll Rachmaninowa, żywiołowej Toccaty Szabelskiego pod batutą Jerzego Salwarowskiego, pięknej Niedokończonej Schuberta z Gabrielem Chmurą, mieniących się barwami Suit z Ognistego ptaka i Miłości do trzech pomarańczy - z Szymonem Bywalcem i Mirosławem Jackiem Błaszczykiem. Umieszczono tu też w całości pamiętny koncert nadzwyczajny z okazji jubileuszu 75-lecia Akademii - z Uwerturą koncertową Szymanowskiego, Glorią Poulenca i Walcem Ravela, w kt贸rym do studenckiej orkiestry pod batutą Gabriela Chmury zaproszeni zostali także znakomici pedagodzy-instrumentaliści.

Wartość wydawnictwa podnosi gustowna szata graficzna - w formie albumu-książeczki, kt贸ra zawiera pełną dokumentację repertuaru orkiestry z lat 2003-2005, a także eseje o wszystkich prezentowanych utworach, w większości napisane przez samych student贸w Akademii.

Pewne zastrzeżenia budzić może techniczna jakość zapisu, pamiętajmy jednak, że w pierwszym rzędzie chodziło o zatrzymanie w czasie chwil, do kt贸rych młodzi muzycy - i słuchacze koncert贸w - zapewne nieraz jeszcze będą chcieli powr贸cić.
STANISŁAW KOSZ

ROK L • NR 11 • 28 MAJA 2006

Mysz w Ruchu


ROK L • NR 11 • 28 MAJA 2006


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa